BASIC #byCKM

Ak sa rozhodneš pre program BASIC, svoj dream job za veľkou mlákou si hľadáš sám. Nájsť si prácu v Spojených štátoch na diaľku nie je práve najjednoduchšie. Náš WAT USA program BASIC ti preto odporúčame najmä vtedy, ak si už v Spojených štátoch bol, najlepšie ak si tam už pracoval práve vďaka Work and Travel USA, alebo ak máš veľmi dobrých známych či priateľov, ktorí ti letnú brigádu za veľkou mlákou dokážu vybaviť. Najväčšou výhodou programu BASIC je jeho cena. Vďaka najnižšiemu programovému poplatku tak môžeš ušetriť zopár eur – a mať nejaké to vstupné vreckové po príchode do Ameriky predsa nikdy nie je na škodu.


Video: Filip Kollár, CKM waťák 2016

Chcem si prácu hľadať sám. Čo ma čaká?

Každý americký zamestnávateľ, ktorý sa chce do programu Work and Travel USA zapojiť a každá pracovná pozícia, ktorú môžeš počas svojho amerického leta vykonávať, musí spĺňať prísne kritéria americkej vlády. Pravidlá programu Work and Travel USA sa navyše často upravujú, rozumej sprísňujú, a to predovšetkým v záujme zaistenia čo najvyššej bezpečnosti účastníkov toho kultúrno-výmenného programu. Čiže ak sa ti niektoré pravidlá budú zdať nezmyselné alebo prehnane prísne, ver, že nám aj americkej strane ide najmä o tvoju bezpečnosť. A to posledné, čo chceme, je nechať ťa napospas podivnému zamestnávateľovi alebo umiestniť ťa do nebezpečnej štvrte, v ktorej prekvitá kriminalita.
Takže ak sa rozhodneš hľadať si prácu za veľkou mlákou sám, pamätaj, že tvoj potenciálny zamestnávateľ musí spĺňať podmienky stanovené americkou vládou. Dohľad nad realizáciou a dodržiavaním týchto pravidiel majú v rukách súkromné spoločnosti, takzvané sponzorské organizácie a.k.a. vízoví sponzori. Práve oni majú posledné slovo a rozhodujú o tom, či tvoj zamestnávateľ a ním ponúkaná pracovná pozícia spĺňajú všetky podmienky na to, aby ti príslušné americké úrady mohli vystaviť formulár DS-2019, čiže tvoje pracovné povolenie. Bez ich súhlasu a spoločného záväzku vízového sponzora a zamestnávateľa o prevzatí garancie nad tvojím pobytom v Amerike, sa k pracovnému povoleniu nedostaneš, bez pracovného povolenia zase ty nemôžeš žiadať o potrebné J1 víza na americkej ambasáde, no a bez víz a pracovného povolenia sa ti vysnívané americké leto veľmi rýchlo rozplynie.


Práca, dokumenty, lokalita

Komplikácie a zdržania nemá rád nikto, a preto my v CKM pevne veríme, že urobíš všetko pre to, aby sme ti mohli pracovné povolenie vybaviť čo najskôr. Stále platí, že čím skôr spolu vyriešime všetky „papierovačky“, tým skôr sa môžeš začať baliť na svoju veľkú cestu za oceán. Poďme si teda povedať, aké kroky ťa v programe BASIC čakajú. Začnime tým najdôležitejším – tvojím budúcim zamestnávateľom a pracovnou pozíciou.

  • Tvoja pracovná pozícia musí byť uvedená ako nižšie kvalifikovaná, dočasná, čiže sezónna práca, pri ktorej budeš pravidelne prichádzať do stretu s Američanmi a ich kultúrou. Tvoj zamestnávateľ túto skutočnosť musí vedieť preukázať. Znamená to, že z jeho podnikania musí byť na prvý pohľad jasné, že počas letnej dovolenkovej sezóny potrebuje rozšíriť rady svojich zamestnancov, pričom nesmie na úkor zahraničných záujemcov prepúšťať svojich amerických podriadených. Z tohto dôvodu je v rámci Work and Travel USA takmer nemožné schváliť napríklad pracovné pozície v továrňach (práca vo výrobe), nemocniciach (odborná, vysokokvalifikovaná práca) či na Havaji alebo Floride (letná sezóna tu neexistuje, keďže turizmus je tu po celý rok).
  • Tvoj zamestnávateľ musí mať svoju Business Licence, čiže oprávnenie podnikať, platnú po celú dobu, počas ktorej u neho budeš pracovať. Zároveň musí mať počas tohto obdobia platnú aj svoju Workers Compensation, čiže poistenie pre prípad pracovného úrazu zamestnancov. Oba spomenuté dokumenty zároveň musí na vyžiadanie predložiť tvojmu vízovému sponzorovi, a to ešte pred tým, ako ti bude vystavené pracovné povolenie, a.k.a. formulár DS-2019. Z tohto dôvodu v rámci Work and Travel USA nie je možné schváliť napríklad pracovné pozície v oblasti sex turizmu, hazardu alebo priamo v Las Vegas (nevhodné prostredie a ilegálne podnikanie).
  • Lokalita, v ktorej budeš pracovať a bývať musí byť bezpečná a musí v nej byť dostatok pracovných miest. To znamená, že kriminalita a nezamestnanosť v danom regióne alebo meste by nemala prevyšovať celoamerický priemer. Z tohto dôvodu v rámci Work and Travel USA nie je možné schváliť napríklad pracovné pozície v centrálnej časti štátu Maryland (vyššia nezamestnanosť) či priamo v mestách ako Chicago a New York City (vyššia kriminalita).

Ak sa teda rozhodneš hľadať si prácu svojpomocne, maj na pamäti, že všetky chyby, ktoré pri tom urobíš, pôjdu prevažne na tvoje triko. Pri programe BASIC je tiež dôležité uvedomiť si, že Work and Travel USA je kultúrno-výmenný program, čiže, ako už bolo spomenuté vyššie, schválená nemôže byť každá pracovná pozícia a zoznam tých "zakázaných" sa neustále rozširuje. Jeho najaktuálnejšiu verziu nájdeš napríklad na webe nášho najväčšieho vízového sponzora InterExchange. Stačí kliknúť TU.


Prácu už mám, čo ďalej?

Ak si už svoj americký dream job našiel, neváhaj nás kontaktovať. Radi ti tvojho zamestnávateľa a pracovnú pozíciu bezplatne a vopred overíme v našich zoznamoch amerických zamestnávateľov schválených v minulosti a tiež u našich sponzorských organizácií. Ich stanovisko síce pred tvojím vstupom do programu BASIC nie je záväzné, no ak tvoj zamestnávateľ splní všetky podmienky popísané vyššie a včas dodá svoju Business Licence aj Workers Compensation, vysnívané leto za oceánom máš už takmer na dosah.
Ak si si istý, že tvojho amerického zamestnávateľa náš partner a vízový sponzor InterExchange schváli, svoj vstup do nášho programu BASIC príliš dlho neodkladaj. Ako to už býva zvykom, aj niektorí americkí zamestnávatelia si často dávajú "načas" a potrebné dokumenty dodávajú na poslednú chvíľu. Všetko teda rieš v dostatočnom predstihu, aby sa ti náhodou nestalo, že svoj vysnívaný odlet za oceán nestihneš.
Štandardne teda získaš od amerického zamestnávateľa pracovnú zmluvu, tzv. Job Offer. Ten potom uvedieš v aplikácii nášho amerického sponzora. Následne sa začína zo strany vízového sponzora vetting proces, čiže proces overovania zamestnávateľa. Sponzorská organizácia si preverí, či má zamestnávateľ v poriadku všetky potrebné dokumenty, súčasťou tohto procesu je aj telefonická alebo e-mailová komunikácia medzi americkým sponzorom a zamestnávateľom. Maj na pamäti, že priemerná doba overovania jedného Job Offeru, ktorý ti tvoj zamestnávateľ poskytne, je zväčša dva až šesť týždňov, vo výnimočných prípadoch, keď zamestnávateľ nespolupracuje, alebo mu nejaký dokument chýba, to môže byť aj omnoho dlhšie. O dôvod viac neodkladať svoje rozhodnutie, ako aj povinnosti na neskôr.
Tvoj potenciálny vízový sponzor InterExchange niekedy – predovšetkým v husto obývaných a rušných turistických lokalitách – vyžaduje, aby si mal svoje ubytovanie zabezpečené vopred, čiže ešte pred vycestovaním do Spojených štátov. 
Niekedy ti postačí aj dočasné ubytovanie na pár dní či týždňov s tým, že strechu nad hlavou na celé leto si budeš hľadať priamo v USA. Inokedy zas budeš musieť ubytovanie na celé leto určite vybaviť vopred. A v niektorých oblastiach o tom dokonca rozhoduje dátum tvojho príchodu za veľkú mláku.


Registrácia WAT USA #byCKM