LIFEGUARD #byCKM

V prípade programu LIFEGUARD môžeš za veľkú mláku vycestovať ako profesionálny americký bazénový plavčík. Ak ťa teda neláka práca v kuchyni, reštaurácii, hoteloch, alebo sa nevidíš ako predavač suvenírov či zmrzliny, no miluješ slnko, vodu a teplo, práca bazénového plavčíka je pre teba to pravé orechové. Ak sa rozhodneš ísť touto cestou, tak ešte raz zdôrazňujeme, že budeš pracovať ako bazénový plavčík, nie ako plavčík na pláži pri otvorenom oceáne, takže naozaj veľká pohodička. Ide totiž o fyzicky aj mentálne nenáročnú prácu, ktorá od teba nevyžaduje, aby si bol svetoborný plavec, ani aby si s nasadením vlastného života skákal do mora a odháňal žralokov. Takže sa nemusíš báť, nečakajú ťa žiadne akčné zábery ako zo seriálu Baywatch #haháá

Vybrať si môžeš z dvoch overených, zodpovedných a serióznych plavčíckych spoločností, s ktorými v rámci nášho programu BASIC Lifeguard spolupracujeme už roky. Obe americké lifeguard companies majú svojich zástupcov aj na Slovensku, dokonca aj priamo u nás v CKM, a tí ti určite radi odovzdajú všetky svoje plavčícke skúsenosti. Vysvetlia ti, ako podať prihlášku, ako prebieha tréning, plavčícky kurz či samotná práca bazénového plavčíka za veľkou mlákou. Všetko ešte pred podpisom pracovnej zmluvy a.k.a. Job Offeru s plavčíckou spoločnosťou či programovej zmluvy s nami v CKM.


Plavčík za veľkou mlákou – Otázky & Odpovede

Ak sa rozhodneš pre prácu plavčíka, staneš sa na pár mesiacov strážcom poriadku amerických bazénov. Tvojou najdôležitejšou úlohou bude predchádzať úrazom, čiže pískať na deti hrajúce sa v bazénoch s maximálne metrovou vodou, či raz za čas napomenúť aj dospeláka, aby do tej dvojmetrovej vody neskákal ako blázon. Zároveň sa budeš starať o chod bazéna, čiže pravidelná kontrola vody, rozloženie lehátok či sem-tam nejaké upratovanie. Zrejme máš teraz kopu otázok. Tu máme pre teba odpovede na tie najčastejšie.

  • Zarobím si? Za hodinu zarobíš minimálne 10 USD (15 USD za nadčasy), v niektorých lokalitách aj viac. Pracuješ spravidla 45 až 55 hodín do týždňa, takže od hladu určite neumrieš.
  • Je práca vhodná aj pre dievčatá? Áno, dokonca sme posledné leto mali na pozíciách amerických bazénových plavčíkov viac dievčat ako chlapcov.
  • Zvládnem to? Ak dokážeš zaplávať 3 x 100 metrov bez časového limitu (100 m kraul, 100 m prsia a 100 m kraul alebo prsia), vieš sa ponoriť do hĺbky 3 metrov a máš aspoň lepšie základy angličtiny, kurz plavčíka, ktorý sa v drvivej väčšine prípadov koná ešte pre tvojím vycestovaním, v pohode zvládneš.
  • Ako vyzerá práca plavčíka? Hlavnou náplňou tvojej práce je, samozrejme, udržiavanie poriadku a bezpečnosti na bazéne. Ide však o nenáročnú prácu. Ráno rozložíš lehátka, skontroluješ úroveň chemikálií vo vode a s úsmevom môžeš začať vítať prvých návštevníkov. Pracovať budeš spravidla na rezidenčných a komunitných bazénoch, ktoré sú často prázdne, takže ak máš všetko upratané, môžeš si naplno užívať slnečné lúče.
  • Môžem do USA vycestovať s kamarátmi? Určite áno. Vieme ti zabezpečiť ubytovanie s tvojou polovičkou alebo parťákmi v rovnakom apartmáne. Samostatnú izbu pre pár však garantovať nevieme, aj keď niekedy sa podarí vybaviť i to.
  • Je tento džob legálny? Jasné, veď do Ameriky vycestuješ ako účastník programu Work and Travel USA a v pase budeš mať tiež pracovné J1 víza. Zároveň ešte doma pred odletom absolvuješ kurz plavčíka podľa pravidiel American Red Cross. Tento certifikát platí naprieč Spojenými štátmi a jeho platnosť je až 2 roky. Zároveň ťa oprávňuje pracovať ako plavčík na akomkoľvek bazéne v USA.
  • Kde budem bývať? Ak chceš, zamestnávateľ ti vo väčšine prípadov zabezpečí ubytovanie za poplatok, ktorý ti bude pravidelne zrážať z výplaty. Štandardne ide o apartmán s dvomi izbami a spoločnou obývačkou, kuchyňou a kúpeľnou, kde bývajú štyria až šiesti bazénoví plavčíci, čiže ako ty – študenti vysokej školy z rôznych krajín sveta. Najčastejšie to je Thajsko, Česko, Slovensko, Turecko, Poľsko či Rusko.
  • Kedy môžem vycestovať? Najideálnejšie je, ak môžeš vycestovať do 22. mája 2020. Ak to dokážeš, môžeš si vybrať z viacerých lokalít a zamestnávatelia ti ponúkajú rôzne výhody, ktoré ťa určite potešia, napríklad ti preplatia kurz plavčíka (cca 250 EUR) či časť programového poplatku, ktorý platíš nám v CKM za program Lifeguard (do výšky 500 USD), alebo dostaneš aj ďalší bonus k svojej mzde (do výšky 1000 USD za celé leto) a podobne. Najneskorší možný termín príchodu do USA je pre plavčíkov zvyčajne koniec júna. Nezabudni však, že čím skôr začneš pracovať, tým lepšie výhody získaš, preto do konca júna určite nečakaj.


Samozrejme, ak sa na tvojom bazéne stane nejaký úraz, alebo niekto skolabuje, či nebodaj dostane infarkt a podobne, budeš tam, aby si pomohol, čiže poskytol prvú pomoc a privolal záchranné zložky. I keď sú podobné situácie na bazénoch veľmi, naozaj veľmi zriedkavé, osud to môže zariadiť tak, že sa to stane práve počas tvojej služby. Veríme však, že vďaka svojej profi plavčíckej príprave podobné situácie zvládneš rovnako dobre, ako ich zvládli aj všetci naši lifeguard waťáci v minulosti.