Work and Travel USA #byCKM

Work and Travel USA je oficiálny kultúrno-výmenný program vlády Spojených štátov amerických, ktorý je založený na legálnej práci za veľkou mlákou a spoznávaní tejto obrovskej a krásnej krajiny. Denným študentom vysokých škôl a niektorých vyšších odborných škôl ponúka možnosť spoznať ľudí z celého sveta, objaviť nové miesta a zažiť pravú americkú kultúru. Program študentom umožňuje získať legálne pracovné povolenie a legálny zárobok v Spojených štátoch, ktorý im dokáže pokryť výdaje na tento prázdninový pobyt. Krátko a výstižne – program Work and Travel USA ti ponúka jedinečnú šancu zažiť to najlepšie leto tvojho života, okúsiť prácu za veľkou mlákou, stretnúť priateľov z celej zemegule, zlepšiť si angličtinu a najmä spoznať samého seba.

Registrácia WAT USA #byCKM


Video: Peťo Pilát

Program Work and Travel USA (alebo ako my zvykneme vravieť – WAT USA) nájdeš u nás v CKM každý rok s najvýhodnejším pomerom ceny a kvality na slovenskom i českom trhu. Nekecáme. Presvedč sa sám. Veď v CKM sa programu WAT USA venujeme viac ako 24 rokov. Za ten čas s nami do Ameriky vycestovalo už viac ako 20 tisíc waťákov. Počkať, kto je to ten waťák? Takto my, u nás v CKM, nazývame našich klientov, ktorí sa na Work and Travel USA vyberú práve s nami. Rovnako u nás platí, že čo waťák, to osobný prístup. Každý nový klient má preto hneď od začiatku svojho osobného konzultanta, vždy pripraveného poradiť, pomôcť či povzbudiť. Každému jednému z našich waťákov sme sa vždy snažili odovzdať stovky našich rád a cenných skúseností. Aj vďaka nim sme získali ocenenie TOP značka mladých na Slovensku, pričom túto parádnu šnúru ocenení ťaháme už od roku 2012.

Náš waťák Andrej Bukovčák vyhral počas Work and Travel USA 2019 fotosúťaž #zavodousCKM Náš waťák Andrej Bukovčák vyhral počas Work and Travel USA 2019 fotosúťaž #zavodousCKM

Prečo ísť do toho?

Platí, že na Work and Travel USA s nami v CKM môžeš vycestovať presne toľkokrát, koľko letných prázdnin budeš mať počas svojho vysokoškolského štúdia. Možnosti získania amerického pracovného povolenia sú po skončení tvojich študentských čias veľmi obmedzené, nehovoriac o tom, že vycestovať za veľkú mláku môže byť finančne i časovo omnoho nákladnejšie. A to znie ako rozumný dôvod nepustiť túto jedinečnú americkú príležitosť zo svojich rúk. V skratke – WAT USA je tou najjednoduchšou cestou ako v Spojených štátoch legálne pracovať a istý čas aj žiť. Využi túto možnosť, kým nie je neskoro a využi ju, pretože môžeš. Sme presvedčení, že drvivá väčšina vysokoškolských študentov už neskôr v pracovnom živote podobnú príležitosť, nanešťastie, nedostane. Ak teda nechceš premárniť jednu zo svojich najväčších šancí, ako nakopnúť svoj študentský život, neváhaj a POĎ DO TOHO.


Legálne pracovať v Spojených štátoch znamená aj reálne tam žiť. Nebudeš v USA len radový turista. Work and Travel USA ti vloží do rúk príležitosť spoznať skutočnú Ameriku a Američanov tak, ako sa ti to väčšinou ako obyčajnému turistovi nikdy nepodarí. A to všetko práve vďaka možnosti legálnej práce, ktorú ti program ponúka. Okrem toho si takto dokážeš zarobiť nielen na vstupné náklady či bežné výdavky na život, ale aj na cestovanie po Amerike. A ak budeš veľmi šikovný, určite si dokonca nejaký ten dolár prinesieš aj domov. Ani to však stále nie je tá najlepšia časť. Počas svojho letného pobytu za oceánom si určite rozšíriš svoj životný obzor. Spoznáš pestré zvyky a mentalitu miestnych ľudí – a takéto skúsenosti sa ti zaručene zídu aj v budúcom pracovnom i súkromnom živote. Počas svojich amerických prázdnin sa navyše zoznámiš aj s ďalšími účastníkmi Work and Travel USA z celého sveta, čo znamená, že spolu budete zdieľať kopec zážitkov, ktoré vás na životnej púti posunú opäť o čosi ďalej. Nič z tohto ti nedokáže dať žiaden turistický sprievodca ani žiadna bežná cestovná kancelária.

Chcem vyraziť za veľkú mláku. Čo pre to musím urobiť?

Aby si sa programu WAT USA mohol zúčastniť, musíš splniť viaceré jasne stanovené podmienky americkej vlády. My v CKM ti však vždy radi pomôžeme so všetkými krokmi, ktoré vedú k získaniu takzvaných J1 (džejvan) víz. Práve tieto víza ti počas letných prázdnin umožnia v Spojených štátoch legálne žiť a pracovať. Ako sa však k týmto J1 vízam dostať? Práve tu sa začína naša práca. V CKM ti pomôžeme so všetkým – a pod slovom všetkým, myslíme naozaj všetkým. Môžeš s nami počítať pri hľadaní vhodnej práce či ubytovania, vybavení amerického pracovného povolenia alebo kúpe letenky a cestovného poistenia. A pomocnú ruku ti radi podáme aj v mnohom ďalšom, veď budeme s tebou pred, počas a aj po tvojom návrate z amerických prázdnin.


Aké kritériá teda musíš spĺňať? Musíš byť denný študent. Svoje denné štúdium musíš vedieť preukázať potvrdením o návšteve školy a výpisom skúšok. Nič náročné, alebo ako by povedali za veľkou mlákou, #EasyPeasy. Počítaj však ešte s tým, že tvoj pobyt v Spojených štátoch je časovo obmedzený. Za veľkou mlákou môžeš pracovať maximálne od 15. mája do 15. septembra, no zároveň nie dlhšie ako 120 dní. Málo? Nezúfaj! Po skončení práce máš ďalších 30 dní na opustenie krajiny, ktoré môžeš využiť – tak ako 99 % našich waťákov – na veľké cestovanie po Amerike, ale i mimo nej!

Kedy sa mám z amerických prázdnin vrátiť?

Ak sa teda rozhodneš vybaviť si u nás americké pracovné povolenie a stráviť leto za veľkou mlákou, platí, že sa zo Spojených štátov musíš vrátiť v takom termíne, aby si stihol začiatok riadnej výučby na svojej škole. Preto si musíš svoj pobyt poriadne naplánovať a brať do úvahy dátumy, kedy sa tvoja škola v danom akademickom roku začína a kedy končí. Toto pravidlo platí, bohužiaľ, aj pre končiace ročníky – ak sa teda chystáš vycestovať počas prázdnin, keď už nebudeš študent, musíš mať na pamäti, že pravidlá návratu sa týkajú aj teba. Ak však chceš v Spojených štátoch pracovať čo najdlhšie a zároveň využiť aj dostatočný počet dní na vzrušujúcu časť s názvom & Travel, je dobré vyraziť na svoju americkú cestu čo najskôr. Tak učiť sa, učiť sa, učiť sa, pretože čím viac skúšok budeš mať hotových v predstihu, tým dlhšie si budeš môcť žiť svoj americký sen.

V texte sú použté fotografie našich účastníkov Work and Travel USA: Marcela Rebrová, Peter Pilát, Bianka Guzyová, Simona Kóňová, Dominika Ďaďová, Petra Kuniková, Dominik Pakoš. ĎAKUJEME!

Registrácia WAT USA #byCKM

Uč sa jazyk tam, kde sa ním hovorí

Chceš sa učiť cudzí jazyk efektívne? Poď s nami do sveta a uč sa jazyk tam, kde sa ním hovorí! Čakajú ťa kvalitné jazykové školy vo Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku či na Malte. Nezáleží na tom, či si študent alebo dospelý, z našej ponuky jazykových pobytov si určite vyberieš!

Viac info