Budem platiť dane?

Každý, kto za veľkou mlákou pracuje, musí odvádzať dane – a to federálne, štátne a v niektorých prípadoch aj mieste. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na nerezidentov, čiže áno, aj na waťákov. Po návrate spoza veľkej mláky je tvojou povinnosťou podať americké daňové priznanie, a to v termíne od 1. januára do polovice apríla nasledujúceho roka. Pre daňové priznanie za rok 2021 platí deadline 15. apríl 2022. Pokiaľ v Amerike budeš platiť americké štátne a miestne dane (záleží od lokality a daného štátu), môžeš dokonca požiadať o ich vrátenie. Federálne dane sa ti, žiaľ, v drvivej väčšine prípadov nevrátia.


Z tvojej mzdy americkí zamestnávatelia odvádzajú federálnu daň vo výške približne 10 až 15 percent, zväčša aj štátnu daň vo výške troch až 13 percent a niekedy aj miestnu daň vo výške 0,5 až 3 percent. Občas sa tiež objavia prípady, keď zamestnávatelia waťákom omylom strhávajú a odvádzajú za nich aj sociálne a zdravotné poistenie (Social Security Tax a Medicare).

Podať si americké daňové priznanie môžeš sám alebo môžeš využiť služby agentúr, ktoré sa daňovými priznaniami a refundáciami zaoberajú. Niektoré spoločnosti však používajú viaceré daňové výnimky, ktoré sú pri programe Work and Travel USA nelegálne. Vypočítajú ti napríklad vyšší tax refund, avšak, ak na to IRS (americký daňový úrad) pri kontrole, či už prvotnej alebo spätnej (minimálne 10 rokov dozadu) príde, riskuješ nedoplatok na daniach, pokutu a úroky z nezaplatenej čiastky. Počas našej praxe sme sa stretli s nejedným takýmto prípadom, preto si daj pozor a #saveyourmoney. Je zbytočné kvôli neoprávnenej refundácii riskovať trampoty s americkými úradmi, ktoré sú spojené s dodatočnými nákladmi a prípadne aj starosti so zamietnutým vstupom do USA v budúcnosti.

Pokiaľ chceš mať istotu daňového priznania vypracovaného za super ceny a len s legálnymi daňovými položkami, využi služby našej partnerskej spoločnosti Tax Wizard. Informácie o tom, ako Tax Wizard vznikol, kto za ním stojí, aj čo ponúka, čítaj TU.

Najlepšie ceny programov WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto teraz nepotrebuješ tisíce eur. S našimi mega cenami úvodné náklady hravo zvládneš - a čo ti zostane, to radšej investuj do cestovateľských zážitkov :)

Viac info