Budem platiť dane?

Každý, kto za veľkou mlákou pracuje, musí odvádzať dane – a to federálne, štátne a v niektorých prípadoch aj miestne. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na nerezidentov, čiže áno, aj na waťákov. Po návrate spoza veľkej mláky je tvojou povinnosťou podať americké daňové priznanie, a to v termíne od 1. januára do polovice apríla nasledujúceho roka. Pre daňové priznanie za rok 2023 platí deadline 15. apríl 2024. Pokiaľ v Amerike budeš platiť americké štátne a miestne dane (záleží od lokality a daného štátu), môžeš dokonca požiadať o ich vrátenie. Federálne dane sa ti, žiaľ, v drvivej väčšine prípadov nevrátia.


Z tvojej mzdy americkí zamestnávatelia odvádzajú federálnu daň vo výške približne 10 percent, zväčša aj štátnu daň vo výške jedného až štyroch percent a niekedy aj miestnu daň vo výške 0,5 až 3 percent. Občas sa tiež objavia ojedinelé prípady, keď zamestnávatelia waťákom omylom strhávajú a odvádzajú za nich aj sociálne a zdravotné poistenie (Social Security Tax a Medicare), takéto situácie sa však dajú ľahko vyriešiť ešte za veľkou mlákou, ak si budeš všímať svoje výplatné pásky a upozorníš na chybu zamestnávateľa alebo ozveš sa nám.

Podať si americké daňové priznanie môžeš sám alebo môžeš využiť služby agentúr, ktoré sa daňovými priznaniami a refundáciami zaoberajú. Niektoré spoločnosti však používajú viaceré daňové výnimky, ktoré sú pri programe Work and Travel USA nelegálne. Vypočítajú ti napríklad vyšší tax refund, avšak ak na to IRS (americký daňový úrad) pri kontrole, či už prvotnej alebo spätnej (až 10 rokov dozadu) príde, riskuješ nedoplatok na daniach, pokutu a úroky z nezaplatenej čiastky. Počas našej praxe sme sa stretli s nejedným takýmto prípadom, preto si daj pozor. Je predsa zbytočné kvôli neoprávnenej refundácii riskovať trampoty s americkými úradmi, ktoré sú spojené s dodatočnými nákladmi a prípadne aj starosti so zamietnutým vstupom do USA v budúcnosti #saveyourmoney&time

Pokiaľ chceš mať istotu daňového priznania vypracovaného za super ceny a len s legálnymi daňovými položkami, využi full-service služby našej partnerskej spoločnosti Tax Wizard. Informácie o tom, ako Tax Wizard vznikol, kto za ním stojí, aj čo ponúka, čítaj TU.

Navyše pre všetkých waťákov, ktorí vyplnia registračný formulár cez tento link, platí zvýhodnená cena 84 EUR spolu pre federálne aj štátne daňové priznanie.

Zvýhodnenú cenu s takmer 20%-nou zľavou môžu využiť všetci waťáci, teda aj tí, ktorí sa programu WAT USA zúčastnili s inou agentúrou ako CKM. Podmienkou je len registrovať sa cez tento link.

Tax Wizard - registračný formulár


Najvýhodnejšie podmienky WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto, teraz nepotrebuješ tisíce eur. U nás ťa program Work and Travel USA vyjde v pomere cena - kvalita - podmienky najvýhodnejšie v rámci celého Česko-Slovenska.

Viac info