Amerika ti odkazuje: Sme omnoho viac než len Hollywood, hamburgery a pop music

Konzul americkej ambasády v Bratislave, pán Matthew Pierson, alebo, ako to on sám preferuje, Matt, je naozaj milý, vždy usmiaty, zábavný, ale aj vzdelaný, rozhľadený a scestovaný človek. A to aj napriek tomu, že je štátny úradník. Neveríš? Presvedč sa sámv krátkom rozhovore, ktorý nám poskytol počas leta 2018, alebo vycestuj do Ameriky spolu s nami v CKM a stretni ho osobne.

Matt s našimi kolegami Majkou, Jožim, Matúšom, Pauli a waťáčkou Karin počas americkej barbecue na ambasáde #zavodousCKM Matt s našimi kolegami Majkou, Jožim, Matúšom, Pauli a waťáčkou Karin počas americkej barbecue na ambasáde #zavodousCKM


- Prečo si sa stal americkým konzulom, ktorého bežnou pracovnou náplňou je cestovanie?

Pretože cestovanie naozaj zbožňujem a ešte radšej mám stretnutia s ľuďmi. Veľa z mojich drahých kolegov diplomatov na našej ambasáde v Bratislave trávi celé svoje pracovné dni len v diskusii s inými diplomatmi, so zástupcami ministerstiev a podobne. Nemajú preto často možnosť porozprávať sa s obyčajnými ľuďmi, čo v mojom ponímaní znie trochu ako nuda. MILUJEM KONVERZÁCIE S ĽUĎMI! Je to skvelá cesta, ako sa dozvedieť viac o danej krajine. Všetko len vďaka tisícom krátkych rozhovorov s ľuďmi z kade tade.

To napríklad okrem iného znamená, že aj keď som zatiaľ nemal možnosť navštíviť Starú Ľubovňu, Rimavskú Sobotu alebo Michalovce, mám možnosť stretnúť ľudí z týchto miest a môžem sa tak naučiť viac o nich samých a ich každodenných životoch. Svoju prácu mám tiež rád, pretože jej kolobeh ma núti, približne každé tri roky, presťahovať sa do inej krajiny, čiže možnosť spoznávať nové a nové miesta nikdy nekončí.

- Prečo by mali najmä mladí ľudia navštíviť Spojené štáty, stretnúť vás Američanov a vašu kultúru u vás doma?

Z nášho amerického pohľadu som presvedčený, že Slovensko a Spojené štáty majú spoločnú naozaj dlhú históriu, na ktorú môžeme byť všetci právom hrdí. Aj preto by nás mali mladí Slováci určite navštíviť a vidieť, kde sa usadilo a rozhodlo žiť množstvo ich bývalých krajanov. Domnievam sa, že táto skúsenosť je o to dôležitejšia, pretože veľa Američanov si stále neuvedomuje, akým skvelým miestom Slovensko v skutočnosti je. Navyše, vzhľadom na to ako málo Slovákov behá po tomto svete v porovnaní s početnejšími národmi je dôležité, aby ste cestovali do zahraničia a mohli napríklad aj práve nám povedať viac o tom, kto naozaj ste.A z vášho pohľadu? Myslím si, že je pre vás veľkým prínosom prísť do Ameriky a zistiť, že sme omnoho viac než len Hollywood, hamburgery a pop music. Dozviete sa, že sme národom imigrantov, ktorý už takmer tri storočia obohacujú tou svojou trochou ľudia z celého sveta. Uvidíte, že sme krajinou, ktorá pracuje tvrdo a poctivo, ale ktorá je tiež známa tým, že vie oddychovať a vychutnať si voľný čas so svojimi priateľmi a rodinou. Dúfam, že už po pár týždňoch v Spojených štátoch pochopíte, koľko toho majú Slováci a Američania spoločného, že zdieľame spoločné ciele aj hodnoty.

- V čom je Európa odlišná od Spojených štátov?

No, na prvý pohľad si všímam malé hlúposti, kedy sa musím sám seba pýtať, prečo Európa nepoužíva klimatizáciu? Alebo, prečo nepridávate ľad do svojich nápojov? :-) Ale to sú, samozrejme, nepodstatné malichernosti. Raz som sa podobnú otázku opýtal študentky, ktorá už na Work & Travel USA cez leto bola a povedala mi, že Amerika je v porovnaní s Európou veľmi mladou krajinou bez stáročnej histórie, a preto sa ľudia u nás doma radšej pozerajú do budúcnosti, viac rozmýšľajú o tom, čo by sa ešte dalo zmeniť, urobiť inak a táto vlastnosť nás Američanov naozaj robí optimistickejšími. Nemám na to síce žiadne štúdie podložené výskumom a faktami, ale chcel by som povedať, že s jej názorom súhlasím. Pre nás Američanov je typické, že nestrácame nádej.

- Čím je pre teba program Work & Travel USA? Čo pre teba znamená?

Pre mňa je Summer Work and Travel program (WAT USA) výberom toho najlepšieho z našich, občas nesúladných svetov. Ako som už povedal, milujem cestovať, dostať sa niekam preč, do neznáma. Milujem aj stretnutia s novými ľuďmi a učenie sa o nových miestach a kultúrach, čo je pre mňa naozaj veľmi dôležité. Najlepšia vec! Avšak, všetci vieme, že nikto vám len tak nedá letenku zadarmo a ak nechcete spať na lavičke v parku, lebo hotely vedia byť niekedy príšerne drahé, tiež si musíte siahnuť hlbšie do vrecka.

Takže, WAT USA je z môjho pohľadu neopakovateľnou skúsenosťou, ktorá už síce nie je pre mňa, ale pre univerzitných študentov. Umožní im cestovať a objavovať značnú časť sveta, do ktorej by sa inak pravdepodobne nikdy nedostali, pretože práve počas tohto programu môžu legálne pracovať, čiže majú možnosť zarobiť si peniaze priamo na ceste ku svojmu cieľu. Bohužiaľ, keď som bol študentom ja, podobný program na amerických univerzitách neexistoval, čo ma doteraz mrzí. Ušetril by ma od mnohých prebdených nocí na spomínaných lavičkách v parkoch, to je isté.

- Aká je tvoja najhoršia a najlepšia skúsenosť s WAT USA?

Jediná zlá skúsenosť, ktorú s týmto programom doteraz mám je práve fakt, že som sa ho počas mojich študentských čias nezúčastnil. A mojou najlepšou skúsenosťou sú zase rozhovory so študentami pred ich vycestovaním na WAT USA, na ktorých vždy vidím to vzrušenie. Môžem im pritom niečo povedať, napríklad ich povzbudiť, aby sa nestresovali, ale skôr pripravili na všetky tie skvelé veci, ktoré ich na ceste s názvom WAT USA čakajú. Už v tom momente im vždy závidím všetky tie nezabudnuteľné zážitky, ktoré im tento program ponúka a na ktoré budú spomínať po celý svoj život.No keď sa nad tým tak zamýšľam, mojou ďalšou zlou skúsenosťou s WAT USA je, že nemám možnosť sa s nimi porozprávať hneď ako sa po svojom americkom lete vrátia späť na Slovensko, čiže nemôžem si vypočuť všetky ich čerstvé dobrodružstvá a príhody. Nemal by som si túto možnosť pridať medzi podmienky potrebné na získanie víz? :-) (Matt, prosíme, NIE! My v CKM, a určite aj naši študenti, preferujeme vybehnúť niekam na obed alebo drink! Tešíme sa :-) – poznámka redakcie CKM).

- Tak prečo by sa mali slovenskí študenti zúčastniť WAT USA?

Hmm, jednoduchá odpoveď by mohla znieť tak, že zo svojich amerických prázdnin si predsa môžu priniesť domov na Slovensko skvelé mexické jedlo a urobiť svet krajším tým, že budú okolo seba šíriť osvetu o tom, aké je burrito chutné :-) Jediná, menej jasná odpoveď však je, že pre veľa z nich ide o jedinečnú a neopakovateľnú príležitosť, ktorá im ponúka život na druhej strane zemegule a prácu v odlišnej spoločnosti. Samozrejme, ste členom Európskej únie, čiže slovenskí študenti môžu po skončení školy pracovať kdekoľvek naprieč starým kontinentom a kariéra v Estónsku či vo Francúzsku im takpovediac leží na stole.

Avšak, dostať sa k možnosti legálne pracovať v Amerike je pomerne zložité, čiže WAT USA bude pre väčšinu z nich jedinou šancou ako vycestovať ďaleko od domova a stráviť pár bezstarostných mesiacov za Atlantikom, ktorú im osud na dlhé roky ponúkne. Zároveň získajú možnosť zlepšiť si svoju angličtinu v jej prirodzenom prostredí. Ako by ste teda nemohli chcieť vycestovať na WAT USA? A ak je to tiež spôsob, akým na Slovensku zvýšiť sympatie k americkému futbalu, myslím, že je to skvelý nápad, ktorý vám naozaj neublíži :-)

Najvýhodnejšie podmienky WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto, teraz nepotrebuješ tisíce eur. U nás ťa program Work and Travel USA vyjde v pomere cena - kvalita - podmienky najvýhodnejšie v rámci celého Česko-Slovenska.

Viac info