Leto v Amerike, milujem Ťa

Odhodlať sa vycestovať na celé leto do USA pre mňa nebolo jednoduché. Nakoľko som typ človeka, ktorý vie dve hodiny rozmýšľať, aké tenisky si zbalí na týždeň na internát, alebo na čo má chuť na raňajky, rozhodnúť sa vyskúšať program Work and Travel mi veru spôsobilo pár bezsenných nocí. Naozaj. Taký ten vnútorný hlas, ktorý všetci poznáme, mi však od začiatku našepkával, ktorá možnosť je správna a ja nemôžem byť šťastnejšia, že som sa rozhodla ho vypočuť a vycestovať. Dnes sa hlásim ako "waťák", ktorý má za sebou strávených 9 neuveriteľných mesiacov v USA a stále verím, že toto čísielko ešte trochu zvýšim.


Áno, počítaš správne, strávila som v USA tri krásne letá. Prvé leto v Kalifornii, druhé a tretie v štáte Delaware. Aklimatizácia po prílete prebehla veľmi rýchlo a napríklad už po dvoch týždňoch v USA sme si zvykli na večné zdravenie "Hi, how you doing today?" aj od úplne neznámych ľudí na ulici a veselo sme ich zdravili naspäť. Na Slovensku nepredstaviteľné. Mimochodom, ich vysvetlenie na to, prečo zdravia aj neznámych, je "Because we are still human beings." :)
Čo sa týka mojich pracovných pozícií, prvé leto som pracovala ako predavačka v obchode, druhé a tretie v zábavnom parku. V Kalifornii som si celé leto mohla užívať krásny sunset, naopak v Delaware o nemenej úžasný sunrise. Ok, to vstávanie bolo horšie. A niekedy sme vlastne nemuseli vstávať, jednoducho sme celú noc nespali... však to poznáš, cheers!
Práca v zábavnom parku bola super. Pracovali sme pod holým nebom, práca bola jednoduchá a kolotoče sme mali zdarma. Raz za týždeň sme mali po práci aj pizzu zadarmo a približne každý druhý týždeň sme mali organizované rôzne turnaje, kde sme súťažili aj so samotnými majiteľmi parku, s ktorými sme mali kamarátsky vzťah a viackrát sme spolu s nimi absolvovali aj pár jázd na kolotočoch.
Amerika mi dala veľmi veľa zážitkov. Nikdy by som neverila, že sa v New Yorku odfotím v naozajstnom policajnom aute vďaka nášmu kamarátovi a policajtovi v jednom, Johnovi, že si vychutnám západ slnka zo strechy jedného z mrakodrapov v NY, či zaspievam pesničku Love on the brain v plnom karaoke bare. Je toho oveľa oveľa viac a ja sa pri písaní tohto článku celý čas usmievam ako mimozemšťan, od ufa k ufu.


Po troch mesiacoch práce ma vždy čakalo cestovanie. Ak si myslíš, že toto je čas, kedy som bola úplne najviac excited, nie je to úplne tak. Na jednej strane sa človek na cestovanie veľmi teší, no na strane druhej sa mu naozaj nechce odísť a rozlúčiť sa so všetkými ľuďmi, s ktorými prežil super leto. Ak si na svoje leto v USA spomeniem, ako prvé ma napadnú úplne bežné dni, ako sme išli do práce, v ktorej nás každý deň prekvapilo niečo nové, ako sme išli večer s kamarátmi do baru na pivo, či ako sme na pláži stretli bubeníka z Nirvany... Cestovanie je úžasné, ale leto v Amerike sa dá užívať naplno od prvého dňa až po ten posledný.
Samozrejme za tri letá som toho stihla precestovať naozaj dosť, od západu až po východ, od Kanady až po Key West. No hovoríme o Amerike a tu je stále čo objavovať, preto sa už neviem dočkať svojho ďalšieho, v poradí už štvrtého leta za veľkou mlákou.

Simona Polovková
štvornásobná waťáčka 2015, 2016, 2017 & 2018
Foto: autor


Najvýhodnejšie podmienky WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto, teraz nepotrebuješ tisíce eur. U nás ťa program Work and Travel USA vyjde v pomere cena - kvalita - podmienky najvýhodnejšie v rámci celého Česko-Slovenska.

Viac info