Luxus v srdci hôr, Arnie a jazdy s cowboymi

Horský rezort Sun Valley v štáte Idaho patrí každoročne k obľúbeným pracovným lokalitám našich waťákov. A my sa tomu ani nedivíme - čarovná príroda, rozličné zamestnanecké benefity, zaujímavé finančné ohodnotenie a ako bonus navyše - možnosť stretnúť nejakú tú americkú celebritu. Viac nám o svojom americkom lete v Sun Valley prezradila naša waťáčka a v súčastnosti aj travel konzultantka Viky

Práca
V rámci rezortu som pracovala v luxusnej reštike na pozícii hostess. Dokonca náš šéfkuchár často s obľubou rozprával o článku, v ktorom vyšlo, že sme najlepšia reštaurácia v regióne. Neskôr som musela uznať, že článok bol pravdivý. Môj pracovný deň sa zvyčajne začínal večer o 16-tej. Hneď po príchode do práce ma čakala prvá úloha - telefonicky obvolať všetkých hostí, ktorí mali u nás rezervácie. Počas vrcholnej sezóny sme mali aj viac ako 150 hostí a u každého z nich bolo treba potvrdiť rezervácie. Pre každú rezerváciu som následne pripravovala zasadací plán. Pri VIP hosťoch som si musela dávať pozor, aby som im vždy pridelila najlepšie miesta, ktoré boli čo najbližšie pri klavíri. Reštaurácia bola otvorená od 17:30 a odvtedy nám začínali aj prvé rezervácie. Mojou úlohou bolo privítať ich so širokým americkým úsmevom a odprevadiť ich k rezervovanému stolu. Väčšinou sa však stalo, že náš skvele pripravený zasadací plán rozbili tzv. walk-ins (rozumej hostia bez rezervácie). Čo som vtedy robila? Narýchlo som musela presunúť časy rezervácií na iné stoly. Dôležité bolo, aby boli všetci spokojní. Po nabitom večeri sme všetci o 21:29 dúfali, že za tú minútu už nikto nevojde a my budeme môcť zavrieť, hahááá. Po odchode posledných hostí sme sa všetci vrhli na vynikajúcu večeru, ktorú nám pripravil sám šéfkuchár. Ako sa hovorí: „Nebíčko v papuľke.“ A keď už hovoríme o jedle, pre zamestnancov rezortu bola k dispozícii aj kantína, kde sme si mohli kúpiť raňajky, obedy aj večere za skutočne smiešne ceny #akodomazamenúčko A jeden z mojich najlepších zážitkov zo Sun Valley? Keď sme takmer každý druhý deň obsluhovali Arnolda Schwarzeneggra s jeho priateľmi, vrátane Ralfa Moellera (pre menej filmovo zbehlých - film Gladiator), ale aj s jeho najbližšou rodinou a zaťom Chrisom Prattom.

Ubytko
Ubytovanie sme mali asi 5 minút chôdze od rezortu a tvorili ho dve budovy. Ubytko bolo čisto nové - keď som tam prišla, ešte ho dokonca pár týždňov dorábali. Izby sú buď 4 alebo 2-posteľové, s obrovskou zdieľanou kúpeľňou, ktorú denne upratovali. V objekte sa nachádzalo aj fitko, práčovňa a spoločenské miestnosti, kde boli veľké telky aj playko. Vonku sme mali k dispozícii aj niekoľko grilov.

Second Job
Ak chceš na svoju #travel časť zarobiť trošku viac, tak ti jedna práca asi stačiť nebude. V Sun Valley nájdenie second jobu nebude problém. Druhú prácu si môžeš nájsť dokonca priamo v rezorte - takže ak napríklad pracuješ v reštike, ktorá je otvorená na raňajky a obedy, večer môžeš ísť pracovať do večernej reštiky alebo naopak. Ak ťa však láka niečo iné, môžeš ísť po vlastnej línii, tak, ako som to urobila aj ja. Hneď prvý týždeň po mojom príchode do Sun Valley som sa rozhodla, že si začnem hľadať second job v mestečku pod rezortom. Na druhý týždeň som už pracovala v kaviarni ako barista, kde som robila tie najšialenejšie druhy kávy, čajov či smoothies. Čo som sa v tejto práci naučila? Anglické názvy všetkých možných sladkých či slaných koláčikov, hahááá. To však stále nie je všetko. Ja som bola tak premotivovaná, že dve práce mi boli stále málo. Tak som si začala hľadať tretiu. Čas som mala, chuť tiež, tak prečo nie? No a tak som našla jedno úžasné miesto. Bola to reštika, ktorá podávala len raňajky a obedy, takže sa to nekrylo s mojou primárnou prácou v rezorte. Začala som tu pracovať ako busser, no po pár týždňoch som bola schopná posunúť to na ďalší level - server. Najlepšie na tom bolo, že so mnou v tejto reštike robili aj moji ďalší piati kolegovia z rezortu. Bolo to moje obľúbené miesto. Dokonca aj keď som mala day off, tak som tam zakaždým prišla na raňajky alebo na obed, samozrejme for free, hahááá. Proste a skrátka - v tomto mestečku je skutočne veľké množstvo príležitostí, kde sa dá nájsť second job. Kopa reštaurácií, hotelov, ale aj potraviny či rôzne gift shopy. Už si len vybrať :)

Voľnočasové aktivity
Počas voľných hodín, niekedy dokonca aj dní, sme mali v rezorte milión možností, ako sa zabaviť. Zadarmo sme mali k dispozícii plavecký bazén so saunou a vírivkou, čo nám pri horskom slnku cez day off padlo neskutočne vhod. So zamestnaneckou zľavou sme využívali golfové ihriská a v kútiku duše sme dúfali, že na nich stretneme niekoho zo známych osobností, ktoré práve v Sun Valley radi trávia letné dovolenky. Počas voľna sme chodievali aj do mestečka pod rezortom - buď pešo alebo autobusom, ktorý bol btw úplne zadarmo. Ak sa nám nechcelo chodiť pešo, požičiavali sme si bicykle. Ako už napovedá samotný názov Sun Valley, všade vôkol nás boli hory, odkiaľ bol nádherný výhľad na celé slnečné údolie aj mesto Ketchum. Hore sa vieš vyviezť aj na gondole, takže ak hiking nie je tvoj koníček, dajú sa využiť aj iné spôsoby prepravy. Ale ak môžem odporučiť, vybrala by som si jazdu na koni. Hneď vedľa nášho ubytka sme mali stajne, ktoré na počudovanie ani nebolo cítiť, hahááá. Ako zamestnanci sme mali polovičnú zľavu na hodinovú jazdu na koni. Cowboyi nás vzali vždy na iný kopec, odkiaľ sme sa mohli kochať nádhernou prírodou údolia. No a večer, keď už čarovnú prírodu zahalila tma, vybrali sme sa do mestečka na pravú americkú párty :) Nedele a utorky boli pre večernú zábavu ako stvorené, keďže tieto dni sme mali v bare špeciálnu akciu - každý drink za 1 dolár. V stredu zas bývalo karaoke, ktoré vyzeralo presne tak, ako ho všetci poznáme z amerických filmov.

Cestovanie
V Sun Valley som si našla cestovateľské parťáčky, ktoré boli ochotné so mnou navštíviť aj moju vysnenú, no pre niekoho nie veľmi bežnú lokalitu - pravú indiánsku rezerváciu. Obehli sme spolu Seattle a vydali sme sa na „koniec sveta“ k Tichému oceánu. To bol môj splnený sen. Potom som pokračovala v cestovaní a ako väčšina waťákov som aj ja prebehla tie najdôležitejšie miesta: Los Angeles, Grand Canyon, Vegas, Sequoia NP, San Francisco a na záver ikonický New York.Viky išla s nami na Work and Travel v roku 2019 a svoj #dreamjob si našla cez program JOB Fair. Úspešne absolvovala osobný pohovor so svojím zamestnávateľom, ktorý prišiel spolu s ďalšími veľkými americkými zamestnávateľmi sem k nám na Slovensko na náš CKM JOB Fair

Najvýhodnejšie podmienky WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto, teraz nepotrebuješ tisíce eur. U nás ťa program Work and Travel USA vyjde v pomere cena - kvalita - podmienky najvýhodnejšie v rámci celého Česko-Slovenska.

Viac info