Work and Travel USA, what?!

Nedávno som sa začala rovesníkov pýtať, poznáš program Work and Travel USA? Musím povedať, že ma odpoveď „nie“ mierne šokovala. Pýtam sa sama seba, ako je možné, že o programe, kvôli ktorému by som opäť sadla do školských lavíc, stále veľa mladých nevie?


Zamyslela som sa, ako som sa ja sama o WAT dozvedela. Aha, jasné, známy v USA plavčíkoval.
A čo ma presvedčilo, aby som šla? No, najmä to, s akým nadšením o svojich zážitkoch ten môj známy rozprával. Ozval sa môj vnútorný hlas, wooow, aj ja chcem niečo také zažiť!
Do roka a do dňa sa tak stalo, hoci som sa neodvážila ísť do sveta prvýkrát sama, veď som bola prakticky ešte cestovateľské bábo. Hlavné je, že som šla, lebo, keby bolo keby, mojou vášňou, namiesto cestovania by teraz bolo rozprávanie o tom, že som nikdy nikde nebola a nič nevidela.
Programom Work and Travel USA som prešla trikrát, naposledy v lete 2017 a neľutujem ani jednu minútu strávenú v Americku. Ja osobne som ten typ človeka, ktorý chce byť všade a všetko vidieť, preto som bola na 3 rozdielnych miestach a vyskúšala som 3 joby. Zhrňme si to, skúsila som lifeguarding, housekeeping a waitressing, čo bolo najlepšie? Neviem sa rozhodnúť, pretože všetko záleží na partii, s ktorou pracuješ a do akej hĺbky sa vieš aj s nie najideálnejšou situáciou stotožniť.
Ja som sa stotožnila, lebo bez práce nie sú koláče a keď si svoju prácu robíš dobre, haló, bonusy, darčeky, ale minimálne pochvaly, kontakty! Najlepšie na tom je, že keby som si zabukovala letenku do USA už zajtra, mám program minimálne na mesiac, lebo, hádaš správne, mám známych, ktorí mi otvoria aj o polnoci.
Ľudia vidia väčšinou len miesta, no mne dal WAT oveľa viac. Je jedno, kde sa práve nachádzaš, všade sú ľudia, ktorí ti v prípade núdze pomôžu. A vždy je milé počuť, že sa na niekoho môžeš obrátiť, lebo práve ľudia robia tvoj deň pekným. A to, že moja angličtina sa zlepšila o 100 % tiež nie je náhoda.
Osobne som sa naučila niečo veľmi cenné, choď si za tým, čo chceš a keď to hneď nevyjde, nevzdaj to. Uznaj sám, že v kútiku duše chceš byť aj ty pasažierom plavby po Karibiku, piknikovať v Central Parku v N.Y., brázdiť ulice Los Angeles na Mustangu, model California dreaming alebo len tak stáť a pozerať sa.


A vieš, čo je couchsurfing? Spíš v príbytku iného surfera (pozor, niekedy je to aj loď), ktorý je dokonca ochotný spraviť ti raňajky a previesť ťa mestom, ak si sám nespravíš program. A vieš, že je to úplne free? Say, whaaat?
Tak či na to máš? Ver mi, že, pokiaľ nemáš naozajstný problém s utrácaním, peniaze sú, boli aj budú, hoci nie vždy všetko ide ideálne. Viem, o čom hovorím a kedykoľvek ti vyvrátim všetky dôvody, prečo zostať doma a rozmýšľať, čo by bolo keby. ????

Paula Daridová
trojnásobná waťáčka 2014, 2015 & 2017
Foto: autor


Najvýhodnejšie podmienky WAT USA

Na to, aby si zažil nezabudnuteľné americké leto, teraz nepotrebuješ tisíce eur. U nás ťa program Work and Travel USA vyjde v pomere cena - kvalita - podmienky najvýhodnejšie v rámci celého Česko-Slovenska.

Viac info